MALMÖ


Malmö 
to trzecie co do wielkości miasto Szwecji, położone jest nad brzegiem zatoki 
öresund, liczy około 260 tys. mieszkańców. Już od najdawniejszych czasów było stawiane na równi z Kopenhagą jako znaczący ośrodek miejski Skandynawii. Dzisiaj ważnym punktem miasta jest port, który obsługuje m.in. połączenia morskie z Danią i Niemcami. Ciekawostką dla turystów jest fakt iż w Malmo zachowało się wiele zabytkowych budynków, najstarsze z końca XIII w. Współczesne Malmo działa z myślą o zwiedzających, w centrum większość uliczek została zamknięta dla ruchu kołowego, dzięki czemu można swobodnie zrelaksować się w licznych kawiarniach, sklepach.

Oresund Bridge

Morst Oresund - łączy Szwecję i Danię (Malmo - Kopenhaga)

Malmömuseer - Muzeum Malmo znajduje się w Malmohus czyli renesansowym zamku wzniesionym przez króla Chrystiana III (kiedy to miasto należało do Danii). W muzeum można zobaczyć eksponaty poświęcone historii naturalnej, historii miasta oraz nauce i technice, także elementy marynistyczne. 

Radhuset - ratusz z okresu renesansu, stoi przy jednym z największych skandynawskich placów Stortorget. 

Sankt Petri Kyrka - Kościół Św. Piotra wzniesiony w stylu gotyckim w XIII wieku. Na przestrzeni stuleci przebudowywano go wielokrotnie, dodawano nowe elementy np. wieże w XV wieku, miedziane iglice w XIX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje jednak największy w całej Skandynawii ołtarz z 1611 roku. 

Lilla Torg - Mały Rynek, na który składają się XVI wieczne kamienice. W północno zachodnim rogu targu warto odwiedzić Saluhallen, gdzie znajdują się liczne bary rybne, kawiarnie i sklepy spożywcze. 

Turning Torso - nowoczesny wieżowiec mieszkalny wybudowany jako atrakcja architektoniczna w nowoczesnej dzielnicy Vastra Hamnen. Wieża liczy 190 metrów wysokości, jest najwyższą budowlą w Szwecji i zarazem wizytówką Malmo. 
© TwojaSkandynawia.pl 2013            tel: 58 306 24 44            e-mail: biuro@twojaskandynawia.pl