TURKU

Turku (Abo po szwedzku) było kiedyś stolicą państwa. Utraciło swój status w 1812 roku a obecnie jest to miasto uniwersyteckie i ważny ośrodek kulturalny. 

W sercu miasta znajduje się katedra zbudowana jeszcze w XIII wieku na "Owczym kopcu" - przedchrześcijańskim miejscu kultu. Była wielokrotnie niszczona przez pożary, ale grube mury ocaliły średniowieczne pamiątki. Bezpośrednio na zewnątrz katedry stoi posąg Pera Brahe, gubernatora Finlandii w XVII wieku i pierwszego szwedzkiego oficera, który poświęcił więcej uwagi Finom, popierając program zwalczania analfabetyzmu oraz zakładając pierwszy w kraju uniwersytet.

Tuż obok katedry można zobaczyć najstarsze części Abo Akademii , jedynego szwedzkojęzycznego uniwersytetu w Finlandii. Po drugiej stronie katedry, na małym wzgórzu mieści się Muzeum Morskie i Obserwatorium. Jest tam wiele morskich i astronomicznych osobliwości, jednak największą atrakcją jest wspaniały widok na Turku i na archipelag, który można podziwiać z okien na najwyższym piętrze. 

Najważniejszym symbolem Turku jest zamek, wzniesiony daleko od centrum miasta. Zamek (tzw. "stary") został założony w XII wieku przez szwedzkiego króla Eryka Świętego. "Nowy zamek" dobudowano ok.1280 roku, jednak stopniowa rozbudowa w kolejnych wiekach tłumaczy niejednolitość architektury. Najlepszy okres przypada na lata 1556 - 1563, kiedy to królewicz szwedzki Jan przebudował rezydencję w stylu renesansowym. Najwspanialsza, spośród wielu uroczystości odbyła się w czasie świąt Bożego Narodzenia w 1563 r. na przyjęcie świeżo poślubionej przez niego Katarzyny Jagiellonki.

Skansen w Turku jest bardzo nietypowy. Większość skansenów na świecie powstaje poprzez gromadzenie (zwożenie) w jakieś miejsce zabytków architektury. W Turku skansen powstał poprzez przekształcenie w niego dawnej rzemieślniczej dzielnicy miasta. Kiedy po pożarze w 1827 roku planowano układ nowego miasta dzielnica Luostarinmaki miała zostać zrównana z ziemią. Jednak na nasze szczęście wykonanie planowanych robót opóźniło się i jeszcze w początkach XX wieku dzielnica wciąż istniała. Wiele z domów było jednak w bardzo złym stanie. Pierwszy krok do zachowania dzielnicy został zrobiony w 1908 roku. Ostatecznie Muzeum Rzemiosła (jak oficjalnie nazywa sie skansen) zostało otwarte latem 1940 roku. Ideą powstania muzeum było zachowanie zanikających lub znacznie zmieniających się z postępem technicznym zawodów.

Na zachód od Turku leży miejscowość 
Naantali , gdzie mieści się park rozrywki dla dzieci Dolina Muminków.© TwojaSkandynawia.pl 2013            tel: 58 306 24 44            e-mail: biuro@twojaskandynawia.pl