REYKJAVIK

Previous

Założycielem dzisiejszej stolicy Islandii był Ingólfur Arnarson, który nazwał to miejsce "zadymioną zatoką", gdyż dopływając do lądu zobaczył wydobywającą się parę z gorących źródeł. Dziś, Reykjavík liczy 110 tys. mieszkańców i jest gwarną mini – metropolią, a ze związanymi z nim przyległymi miastami, tworzy stołeczną aglomerację.

Przez ponad 1000 lat wszystkie ważne dla Islandii sprawy toczyły się w okolicy Reykjavíku. W 930 r. powstał islandzki parlament  -  Alþingi, potężny zakon Augustynów rezydował na pobliskiej wysepce Viðey. O poważniejszym rozwoju miasta można mówić dopiero od połowy XVIII w.

Reykjavík wiele zawdzięcza Skúli Magnússonowi, pierwszemu Islandczykowi powołanemu na stanowisko Wysokiego Szeryfa Islandii. To dzięki jego wysiłkom, słaba rybacka wioska, licząca zaledwie 150 ludzi zmieniła się radykalnie. W 1796 r. do Reykjaviku przeniesiono siedzibę biskupstwa, mniej więcej w tym samym czasie lokalne więzienie przekształcono na budynek rządu i do dzisiaj spełnia on tę rolę.

W Śródmieściu znajdują się liczne historyczne budynki. Na południowej stronie placu Austurvöllur, w centrum stolicy, znajduje się budynek Parlamentu zbudowany w 1881 r., a za nim - Katedra Luterańska z 1796 r. Na środku placu stoi pomnik Jóna Sigurðssona, patrioty, który poprowadził Islandię ku drodze do niepodległości. Nieopodal, na Lækjargata, znajduje się Narodowa Galeria Sztuki, a nieco na wschód - Hallgrímskirkja, niedawno ukończony kościół, dedykowany XVII-wiecznemu poecie Hallgrímurowi Péturssonowi. Idąc z placu Austurvöllur na wschód i przechodząc obok budynku poczty, dochodzimy do pomnika Skúli Magnússona. Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się efektowny i nowoczesny Ratusz, zbudowany na jeziorze Tjörnin. Stamtąd, około 15 min. spacerkiem można dojść miasteczka uniwersyteckiego oraz do Muzeum Narodowego, Instytutu Manuskryptów, Domu Nordyckiego, Uniwersyteckiej Hali Koncertowej i kina. Z tego miejsca, patrząc na wschód (przez pas startowy lotniska) widać wzgórze Öskjuhlíð, a na nim okazałą budowlę - Perlan ("Perła") zbudowana na ogromnych zbiornikach z gorącą wodą, w którą zaopatruje się Reykjavík. 

Inne miejsca w Reykjavíku, warte zwiedzenia, to: jezioro Tjörnin i otaczający go park (Hljómskálagarðurinn); okolice starego portu; Muzeum Historii Naturalnej na Hverfisgata; dolina Laugardalur z przeróżnymi obiektami sportowymi, kempingiem, basenem, zoo, parkiem, ogrodem botanicznym; skansen Árbæjarsafn.© TwojaSkandynawia.pl 2013            tel: 58 306 24 44            e-mail: biuro@twojaskandynawia.pl