UPPSALA

Uppsala to dawna stolica Szwecji, położona w południowo - wschodniej części kraju nieopodal Sztokholmu. Uppsala jest siedzibą znanego w całej Europie uniwersytetu i miejscem rodzinnym Ingmara Bergmana (cenionego reżysera), oraz uppsalskiego geniusza Karola Linneusza (sławnego biologa). W mieście można zobaczyć wiele zabytkowych obiektów, atrakcją są też liczne parki będące zielonymi płucami miasta.


Uppsala
Uppsala - panorama miasta

Miasto znane jest także z hucznych imprez jakie są tu organizowane. Najsławniejszą jest Sista April - święto studentów, które tradycyjnie rozpoczyna uroczysta mowa przedstawiciela władz uniwersytetu, zabawa trwa do białego rana w zabytkowych XVI w. pałacach, gdzie na uczestników czekają kufle pełne piwa

Upssala jest sercem współczesnej Szwecji, łączy w sobie dziedzictwo historyczne, bogactwo kulturalne i walory przyrodnicze.

Domkyrkan - gotycka katedra największa w całej Skandynawii. Budowniczowie Katedry pomylili stopy z metrami i zbudowali budowlę ponad 3 większą niż planowano. W jej krypcie znajdują się relikwie Eryka IX Świętego - króla i patrona Szwecji, spoczywają tu też ciała innych władców np. Gustawa I Wazy. W podziemiach katedry mieści się też grobowiec sławnego mistyka szwedzkiego Emanuela Swedenborga. 

Gustavianum - sala do przeprowadzania sekcji zwłok pochodząca z XVII w. Korzystali z niej najsławniejsi przyrodnicy i lekarze. 

Uppsala Slott - zamek wzniesiony za panowania dynastii wazów. Olbrzymia budowla mieści się na terenie pięknego parku. 

Linnemuseum - Muzeum Karola Linneusza mieści się w budynku, w którym dawniej mieszkał genialny profesor. Do gmachu przylega Linnetradgarden czyli ogród Linneusza, w którym do dziś można zobaczyć 1600 gatunków egzotycznych roślin. 

Botaniska Tradgarden - ogród botaniczny. 

© TwojaSkandynawia.pl 2013            tel: 58 306 24 44            e-mail: biuro@twojaskandynawia.pl