GRINDAVIK

Grindavík jest jednym z najważniejszych portów rybackich (ok. 2,2 tys. mieszkańców) Islandii, żyje prawie wyłącznie z połowów ryb i z przemysłu rybackiego. Tutaj, wypływając 40-tonową łodzią razem z jakąś wycieczką, można obejrzeć wieloryby, które często tu przypływają. 

Niedaleko Grindavík znajduje się Błękitna Laguna (Bláa Lónið), która jest najpopularniejszym kąpieliskiem Islandii. Jest tu wielka elektrownia geotermiczna Svartsengi, której wody odpływowe utworzyły wielkie jezioro. Elektrownia znajduje się na terenie gorących źródeł o temperaturze do 240 °C. Źródła te wykorzystuje się do otrzymania odsolonej wody, służącej do ogrzewania osiedli na półwyspie Reykjanes i lotniska, a gorąca para uruchamia turbiny elektrowni. Bogata w minerały podziemna woda morska odnawia się stale ze źródeł, głębokich na 1 800 m!

Odkryto również, że ta wypływająca źródlana woda zawiera wiele mineralnych składników. Badania, prowadzone od 1981 r. wykazały, że woda ma właściwości lecznicze, leczy choroby skóry, a przede wszystkim łuszczycę! Błękitna Laguna stała się sławna, szybko zbudowano niezbędne budynki (szatnie, restauracje, kawiarnie, motele itp.). Planuje się urządzić uzdrowisko z pełnym wyposażeniem. Już dzisiaj przybywa tu wielu turystów z kontynentu, aby przeprowadzić kurację. Bliskość Reykjavíku (ok. 40 minut jazdy samochodem) pozwala nawet na codzienne dojazdy. Kolor wody jeziora jest mleczno-niebieski, ale mieni się w zależności od oświetlenia słonecznego i może być nawet ciemno-niebieski. Gorąca woda pozwala na kąpiele nawet w zimie.© TwojaSkandynawia.pl 2013            tel: 58 306 24 44            e-mail: biuro@twojaskandynawia.pl