ODENSE

Trzecie co do wielkości miasto w Danii, swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu centrum kultu Odyna - najpotężniejszego z bogów, władcy Walhalli. Położone jest u ujścia zatoki Odense Fjord na Fionii. To liczące ponad 1000 lat miasto zamieszkuje ok. 145 000 osób różnych narodowości. To tu urodził się jeden z najsłynniejszych bajkopisarzy na świecie - Hans Christian Andersen, po którym zostało wiele pamiątek, których nie da się nie zauważyć będąc w tym miejscu. Dzięki mostowi, którym połączono wyspy Fionię i Zelandię, nad cieśniną Wielki Bełt, z Odense do Kopenhagi można dojechać pociągiem już w niecałe 1.5 godz. Dzięki swojemu położeniu i niezwykle barwnej historii, Odense gwarantuje zwiedzającym niezapomniane chwile podczas wycieczki po mieście oraz moc wrażeń w wielu atrakcyjnych miejscach.

Dom rozinny Hans Christian Andersen

Warto zobaczyć:

Muzeum Andersena
- Muzeum to mieści się w starym domu pisarza przy Hans Jensens Straede. Do zwiedzania udostępniono galerię z przedmiotami, zdjęciami, książkami, które do niego należały.

Den Fynske Landsby
- Skansen folkloru. Zobaczyć tu można m.in. odgrywane przez dzieci przedstawienia na podstawie baśni i opowiadań tego wielkiego pisarza.

Knuds Kirke
- Katedra św. Knuda - patrona Danii. Z tego postawionego w stylu gotyckim budynku, rozciąga się przepiękna panorama na całe miasto i okolice.

Zamek Egeskov
- W tym zamku, postawionym w 1554 r. zobaczyć możemy jak żyła ówczesna szlachta i jakie obyczaje w nim panowały. W ogrodach natomiast podziwiać możemy rzeźby i labirynt z żywopłotu oraz wspaniałe kompozycje kwiatowe Niedaleko zamku znajduje się Muzeum Motoryzacji.

Fyns Kunstmuseum
- W tym Muzeum Sztuki zostało oddanych do zwiedzania wiele pięknych galerii, w których podziwiać będziemy mogli dzieła tak znanych artystów jak Eckersberg, Ancher, Ring czy Mortensen.

Odense Aafart
- Jazzowy rejs po rzece. Od 1883 roku, po rzece Odense pływa statek, na którego pokładzie możemy zwiedzać ciekawe miejsca, przy akompaniamencie grupy jazzowej.

Muzeum Carla Nielsena
- Muzeum to, znajdujące się w miejskiej Operze, przedstawia życie i twórczość najsłynniejszego Duńskiego kompozytora Carla Nielsena.

Miejskie Zoo
- Drugi, co do wielkości ogród zoologiczny w Danii. Zobaczymy tu lwy, tygrysy, żyrafy i wiele innych gatunków zwierząt egzotycznych.

Brandts
- Muzeum fotografii i mediów. Przedstawiono tu dwudziestoletnią historię Duńskiej i światowej fotografii oraz mediów. Jak się zmieniała, kto miał na nią największy wpływ i jakie techniki wykorzystywano kiedyś i dziś.

Katedra św. Kanuta w Odense
© TwojaSkandynawia.pl 2013            tel: 58 306 24 44            e-mail: biuro@twojaskandynawia.pl