HUSAVIK

Miasto zamieszkałe przez ok.  2500 osób. Jest to miasto rybackie położone na wschodnim brzegu zatoki Skjálfandi, na wprost gór Kinnarfjöll, leżących po drugiej stronie zatoki. Húsavík, to doskonałe centrum zarówno dla turystów indywidualnych, jak i dla grup zorganizowanych. Znajduje się tu do wyboru mnóstwo noclegów o zróżnicowanym standardzie. Z miasta można się wybrać różnymi szlakami pieszymi w ciekawe tereny, np. wzdłuż zatoki, na górę Húsavíkurfjall lub wokół jeziora Botnsvatn, gdzie można bezpłatnie powędkować (pstrągi). 

Mimo, że w Húsavík rozwinęło się głównie rybołówstwo i przetwórstwo ryb, to miasto słynie jednak najbardziej z wypraw na obserwacje wielorybów, które można odbyć właśnie startując z tego miasta. Jest to największe w Europie centrum obserwacyjne tych morskich ssaków. Turyści wypływają z portu z przewodnikiem tradycyjnymi łodziami rybackimi i z bardzo dużym prawdopodobieństwem zobaczą zawsze wieloryby. Centrum informacyjne o wielorybach znajduje się tuż obok portu i jest pierwszym i jedynym tego typu centrum na Islandii. Centrum to organizuje też latem wycieczki do pobliskiej przetwórni ryb. 

Kościół znajdujący się w Húsavík zbudowany w 1907 r. uznaje się za najpiękniejszy drewniany kościół na Isalndii. W okazałym budynku muzeum mieści się muzeum ludowe, przyrodnicze, galeria sztuki i biblioteka. Basen otwarty jest od wczesnego ranka do późnych godzin nocnych. Húsavík, jako, że położony jest nieco tylko na południe od koła podbiegunowego, cieszy się w lecie 24-godzinnym światłem dziennym i romantycznymi zachodami słońca. Zimą panują tu długie ciemności, więc można obserwować piękne zorze. 

Obecnie, w tym regionie, zyskuje na popularności turystyka zimowa. Oferta wypoczynku jest bardzo bogata: przejażdżki skuterami śnieżnymi, samochodowe safari (Super-Jeep), "przeręblowe" wędkarstwo, narciarstwo. Niesamowite wrażenie daje kontrast zamarzniętych wodospadów, śniegu i lodu z gorącymi źródłami i polami geotermalnymi położonymi w okolicy miasta.   © TwojaSkandynawia.pl 2013            tel: 58 306 24 44            e-mail: biuro@twojaskandynawia.pl