TRONDHEIM

Do XVI w. Trondheim nazywane było Nidaros, to pełne uroku miasto z doskonale zachowanym starym centrum. Dzięki strategicznemu położeniu nad zatoką stanowiło przez długi czas siedzibę władz Norwegii. To tutaj zbierał się pierwszy norweski parlament, Ting, a miejscowa katedra była centrum życia religijnego, do którego przybywali pielgrzymi aż z Oslo. Choć niewiele na to wskazuje, dzisiejsze Trondheim posiadające uniwersytet i wspaniałą katedrę jest trzecim co do wielkości miastem norweskim. Od wieków celem przybywających do Trondheim pielgrzymów była potężna katedra Nidaros, największa budowla Średniowiecza w Skandynawii. Wspaniale odrestaurowana po kilku pożarach i zniszczeniach z okresu reformacji, cieszy się mianem największej atrakcji miasta oraz jednego z najważniejszych zabytków Norwegii. Budynek, noszący do dziś starą nazwę miasta, wzniesiono w XI wieku a w 1152 r. budowla otrzymała prawa katedry. Katedra, tradycyjne miejsce pochówku rodzin królewskich, od 1814 r. stanowi miejsce koronacji wszystkich kolejnych monarchów Norwegii.


Trondheim

Zabytkowa zabudowa Trondheim - drewniane magazyny

Nad rzeka znajduje się Most Starego Miasta (Bybrua), okazała drewniana konstrukcja w czerwonym kolorze. Jest to po katedrze drugi symbol miasta umieszczany prawie na wszystkich pocztówkach. Po drugiej stornie rzeki na nabrzeżu stoją zabytkowe drewniane XVIII-wieczne magazyny. W tej dzielnicy można znaleźć więcej starych zabudowań o drewnianych fasadach pomalowanych w pastelowe barwy.

W odległości 2 km od miasta w zatoce Trondheimsfjord leży mała wysepka
Munkholmen. Można się na nią dostać łodzią z przystani Ravnkloa. Początkowo wyspa służyła za miejsce wykonywania egzekucji. W XI w., zbudowano na niej klasztor benedyktynów. Wraz z nastaniem reformacji wyspę przekształcono w więzienie, a także w fortecę mającą bronić dostępu do miasta. Z czasów II wojny światowej na wyspie pozostały niemieckie stanowiska obrony artyleryjskiej.
© TwojaSkandynawia.pl 2013            tel: 58 306 24 44            e-mail: biuro@twojaskandynawia.pl