SPITSBERGEN

Spitsbergen jest największą wyspą Norwegii, położona jest w archipelagu Svalbard na Morzu Arktycznym. Jej powierzchnia wynosi ok. 39 tys. km², z czego w większość stanowią lodowce. Na wyspie mieszka na stałe około 3 tys. osób. Oprócz Norwegów Spitsbergen zamieszkują też m.in. Rosjanie, Ukraińcy, a nawet Polacy.
W XVII i XVIII wieku wyspa wyróżniała się rozwiniętym wielorybnictwem, które jednak później zostało zakazane przez prawo. Dzisiaj gospodarka wyspy zdominowana jest przez rybołówstwo, przemysł kopalniany i turystykę. Spitsbergen charakteryzuje się klimatem surowym, latem temperatury rzadko przekraczają 6 °C, zimą wynoszą średnio -12 do -16 °C.
Na wyspie i otaczających ją wodach można jednak spotkać wiele gatunków zwierząt, m.in. niedźwiedzie i lisy polarne, wieloryby, foki, delfiny. Dbałość o faunę i florę Spitsbergenu jest jednym z największych priorytetów, a na wyspie utworzonych zostało aż sześć parków narodowych.

Spitsbergen 2

Surowa natura Północy


Spitsbergen 1

Ocean Arktyczny


Spitsbergen

Wybrzeże Spitsbergenu© TwojaSkandynawia.pl 2013            tel: 58 306 24 44            e-mail: biuro@twojaskandynawia.pl