GEIRANGER

Fjord Norway - region ten jest jednym z najbardziej znanych miejsc w kraju. Oszałamiające fjordy, czarujące miasto Bergen, ale także wiele atrakcji do zaoferowania – odkrywanie cudownej linii brzegowej, piesze wędrówki oraz miejscowa historia i kultura. Daj się ponieść ciszy i harmonii krajobrazu fjordów norweskich i bądź gotowy do ich poznania!


Geirangerfiord2


Geirangerfjord to prawdziwy klejnot wśród Norweskich Fiordów. W 2005 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Patrząc na fiord z lotu ptaka przypomina on literę „S”. Podziwianie fiordu najlepiej zacząć od rejsu stateczkiem z miejscowości Hellesylt do Geiranger, rejs daje wspaniałe możliwości do podziwiania stromych zboczy otaczających fiord wraz z licznymi wodospadami spływającymi z ich zboczy. Na szczególną uwagę zasługują wodospady: De Syv Søstre (Siedem Sióstr), Frairen (Zalotnik) i Brudesløret (Ślubny Welon). 

Geirangerfjord jest na tyle głęboki, że mogą do niego wpływać pełnomorskie statki. Latem prawie każdego dnia można spotkać przycumowany jakiś statek wycieczkowy. Stosunkowo niedawno bo jeszcze przed wojną w farmach umiejscowionych na stromych, wąskich występach mieszkali ludzie. Będąc w Geiranger często słyszy się historie o dzieciach przywiązywanych do palików, aby podczas zabawy nie spadły z urwiska. Ostatni mieszkańcy tych farm wyprowadzili się stąd dopiero w 1961 roku.

Najlepszy widok na fiord rozpościera się ze szczytu góry Dalsnibba (blisko 1500 m wysokości) górującej nad całą okolicą.

www.geiranger.no
www.visitnorway.com© TwojaSkandynawia.pl 2013            tel: 58 306 24 44            e-mail: biuro@twojaskandynawia.pl