FINLANDIA

Promy do Finlandii  - kliknij tutaj

Promy do Helsinek - kliknij tutaj

Helsinki

Panorama Helsinek (galeria zdjęć z Finlandi i Helsinek poniżej)

Stolica: Helsinki 
Ludność kraju: 5,46 mln 
Powierzchnia: 338 145 km² 
Ustrój polityczny: republika 
Waluta: Euro 
Język: fiński, szwedzki 
Główne miasta: Helsinki, Turku, Tempre, Oulu, Lahti, Kuopio, Pori, Kotka, Rovaniemi

Obowiązek wizowy: dla pobytu do 90 dni dla obywateli UE nie obowiązuje

WARUNKI NATURALNE
 
Finlandia jest państwem w Europie Północnej. Graniczy od zachodu ze Szwecją i z Bałtykiem, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Większość powierzchni kraju stanowią niziny z młodą rzeźbą polodowcową. Naturalne zachodnie i południowe granice Finlandii wyznaczają Zatoka Botnicka i Zatoka Fińska, pomiędzy którymi rozciąga się poprzecinane ciągami wzniesień morenowych Pojezierze Fińskie z 60 tys. jezior. Jeziora zajmują 188 tys km², bardzo liczne są bagna i torfowiska. W środkowej części kraju ukształtowanie terenu ma cechy południowych pojezierzy i leżących na północ wyżyn. Na północ od Koła Podbiegunowego rozciąga się Laponia Fińska, która stanowi przedgórze Gór Skandynawskich, w których znajduje się najwyższy punkt kraju, szczyt Haltiatunturi 1 328 m n.p.m.. Najniższym punktem jest wybrzeże Morza Bałtyckiego (0 m n.p.m.). Linia wybrzeża typu szkierowego, jest silnie rozwinięta, z dużą ilością małych wysepek. Lasy zajmują 69% powierzchni kraju, co stanowi najwyższy odsetek w Europie. Najdłuższa rzeka to Kemi Joki, a największe jezioro to Saimaa.

ASC3752


KLIMAT 
Południe Finlandii i środkowa jej część jest w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego, natomiast północ (w tym Fińska Laponia) jest w zakresie umiarkowanego chłodnego. Na północy występują długotrwałe opady deszczu lub śniegu. Warunki panujące na południu można porównać to panujących w polskich górach, czasem może być trochę więcej opadów i zimniej. Średnia temperatura najcieplejszego miesiąca, lipca, notowana w Helsinkach, waha się w przedziale 13 - 22°C, najchłodniejszego zaś, lutego, wynosi od -8 do -3°C. Średnie roczne opady wynoszą 690 mm.

WARTO PRZECZYTAĆ PRZED WYJAZDEM

PRZEPISY WJAZDOWE 
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej / Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Finlandii do 90 dni jest pasz­port bądź dowód osobisty (nowego wzoru). 

PRZEPISY CELNE 
Wewnątrz Unii Europejskiej nie ma granic celnych. Turyści podlegają jednak ograniczeniom dotyczącym wwozu ilości zakupionych i przewożonych towarów przezna­czonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży. Pojęcie „do użytku osobistego” oznacza towary przewożone z przeznaczeniem na prezenty, jednakże ich sprzedaż jest na­ruszeniem prawa i grozi ich konfiskatą oraz dodatkową karą. Konfiskacie może również podlegać pojazd, którym towary są przewożone.
Osoby poniżej 18. roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych ani tytonio­wych.

cygara

Osoby pomiędzy 18, a 20 r. ż. mogą posiadać i przewozić wyłącznie alkohol mniej niż 22 procentowy.

Na teren Finlandii można wwieźć towary do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ilości:
Wyroby tytoniowe: 200 szt. papierosów, 50 szt. cygar, 250 g. tytoniu.
Wyroby alkoholowe:10 l mocnego alkoholu (np. wódki), 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 l piwa.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW    

PRAWO JAZDY 
Międzynarodowe prawo jazdy nie jest konieczne – obywatele polscy podczas czasowego po­bytu w Finlandii mogą posługiwać się polskim prawem jazdy.  
W okresie zimowym, tj. od 1 grudnia do końca lutego, kierowcy mają obowiązek jazdy na oponach zimowych, jednak zaleca się je również jesienią i wiosną ze względu na oblodzenia i zalegający śnieg. Można używać także opon z metalowymi kolcami.   
Przez cały rok obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania.  
Na skrzyżowaniach dróg i ulic obowiązuje bezwzględne pierwszeństwo dla jadących z prawej strony.  
Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte przez wszystkich pasażerów.  

pasy

Obowiązuje zakaz używania przez kierowcę telefonu komórkowego (dopuszczalne jest używanie zestawu głośno mówiącego). Również podczas postoju na światłach złamanie tego przepisu jest bezwzględnie karane mandatem.  
Rygorystycznie przestrzegane są zasady ruchu drogowego. W wielu miejscach jest on monitorowany za pomocą kamer, o których informują odpowiednie tablice. Przekraczanie dozwolonej prędkości, przejeżdżanie na czer­wonym świetle, nieprzepuszczanie pieszych na wyznaczonych dla nich przejściach oraz jazda pod wpływem alkoholu (mak­symalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 pro­mila) karane są bardzo surowo: wysoką grzywną lub aresztem. 

UBEZPIECZENIE 
Uznawane są polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Obowiązkowe jest ważne ubezpieczenie komunikacyjne (przynajmniej OC). Ponieważ usługi w Finlandii są drogie, zaleca się wykupienie pełnej polisy ubezpieczenio­wej, obejmującej również ubezpieczenie AC i NW. Ma to nieba­gatelne znaczenie w razie naprawy samochodu, holowania lub nieszczęśliwego wypadku. 

OPIEKA MEDYCZNA 
Osoby ubezpieczone w polskim Narodowym Funduszu Zdrowia podróżujące po Finlandii mają prawo do skorzystania w nagłych przypadkach z fińskiej publicznej opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Udając się do lekarza, należy okazać dokument potwierdzający ubezpieczenie (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, wydawana przez NFZ). 

BEZPIECZEŃSTWO 
Poziom przestępczości w Finlandii jest średni; należy uważać na coraz częstsze kradzieże kieszonkowe, wyrywanie torebek, telefonów komórkowych itp., zwłaszcza w dużych centrach handlowych, na dworcach, w zaludnionych centralnych punktach miast i podczas masowych imprez. 

PRZYDATNE INFORMACJE 
Karty kredytowe i płatnicze są w powszechnym użyciu. 
Sklepy czynne są przeważnie od godz. 9.00 do 21.00 w dni powszednie i od 9.00 do 18.00 w soboty.  
Banki czynne są wyłącznie w dni robocze w godz. 9.00–16.00.  
Posługiwanie się językiem angielskim w kontaktach z ważniejszymi urzędami, hotelami, kempin­gami, punktami informacji turystycznej i większymi sklepa­mi nie stanowi problemu (poza małymi miejscowościami, zwłaszcza na północy kraju). 
W Finlandii dużą wagę przywiązuje się do ochrony środowiska naturalnego, a jej obywatele oczekują pełnego respekto­wania tej zasady od turystów (zabieranie odpadków z miejsc biwakowania).  

fisherman2

Łowienie ryb dozwolone jest po wykupie­niu pozwolenia ważnego na dane województwo – można je kupić w fińskich kioskach z prasą i rzeczami codzienne­go użytku (Rkioski) oraz na większości stacji benzynowych.  

Na zbieranie grzybów i owoców leśnych na własny użytek nie są potrzebne zezwolenia. 
Palenie ognisk i biwakowanie poza wyznaczonymi miejscami bezwzględnie wymaga zgody właściciela terenu. Należy pamiętać o zachowaniu stosownej odległości od domostw położonych w lasach i zwracać uwagę na oznaczenia dróg i terenów prywatnych: yksityistie lub yksitysalue oznacza zakaz wchodzenia i wjazdu. 

POLSKIE PLACÓWKI ZA GRANICĄ

Ambasada RP w Republice Finlandii
Ambasador: Janusz Niesyto
Armas Lindgrenin tie 21, F-00570 Helsinki, Suomi-Finland
tel: +35 89 618 280 fax: +35 89 6847 477
e-mail: amb.poland@helsinki.inet.fi
www.helsinki.polemb.net

Konsul Honorowy RP w Espoo
Konsul Honorowy, Stefan Widomski (jęz.: polski, fiński, angielski, niemiecki, rosyjski)c/o Articare Technologies Oy, Metsänpojankuja 3, 02130
Tel.: +358 500505605 Faks: +358 988687501
e-mail: stefan.widomski@nokia.com

Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Kuopio
Konsul Honorowy: Pentti Juhani Huttunen (język konsula fiński, angielski, niemiecki, szwedzki)
Finlandia, Kuopio, Pohjois-Savon liitto Sepänkatu 1 A, P.O. Box 247, 70101
Tel.: (00-358) 44-714-2642 Faks: (00-358) 17-550-1428
e-mail: jussi.huttunen@pohjois-savo.fi

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Tampere
Konsul honorowy: Matti Sommarberg (język konsula angielski, szwedzki)
Finlandia, Tampere, Ruskontie 55 (c/o Cargotec Finland Oy), 33710
Adres do korespondencji: P.O.Box 387, 33101, Tampere, Finland
Tel.: +358 7775000
e-mail: sommarberg@kalmarglobal.com

Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Turku
Konsul Honorowy: Jari A. Rastas (język konsula fiński, angielski, szwedzki)
Finlandia, Turku, Niuskalankatu 2, 20380
Tel.: (00-358-2) 478-0352
Tel. dyżurny: (00-358) 40-55-11111
Faks: (00-358-2) 478-0340
e-mail: jari.rastas@kolumbus.fi


Galeria zdjęć z Finlandii oraz mini przewodnik© TwojaSkandynawia.pl 2013            tel: 58 306 24 44            e-mail: biuro@twojaskandynawia.pl