GÖTEBORG


Goteborg drugie co do wielkości miasto Szwecji, położone jest w południowo - zachodniej części kraju, na wybrzeżu, w pobliżu ujścia rzeki Gota. Miasto zostało założone z inicjatywy Gustawa II Adolfa w XVII w. posiadało korzystną lokalizację, która pozwalała na usamodzielnienie się szwedzkiego handlu. Miasto na przestrzeni czasów zostało zniszczone przez pięć ogromnych pożarów, do dziś zachowało się niewiele z dawnej zabudowy. Najważniejszym punktem Goteborga jest dzielnica portowa. Tutejszy port morski jest największym w całej Skandynawii, obsługuje ponad 11 tys. statków rocznie. Z Goteborga łatwo dotrzeć drogą morską do Sztokholmu, Kopenhagi i Oslo. Ponadto miasto szczyci się rozbudowaną siecią komunikacji miejskiej, w skład której wchodzą autobusy, tramwaje i promy. Miasto przyciąga turystów licznymi bulwarami, kawiarniami i restauracjami, jest też ciekawym środkiem kulturalnym i centrum sportowym Szwecji. Na uwagę zasługuje też Kanał Gota czyli śródlądowe połączenie ze Sztokholmem wodami jeziora Wetter i Wener.

Goteborg
Goteborg - widok na port


Goteborgsutkiken
- wieża widokowa znajduje się w pobliżu mostu Gotaaly, ma 86 metrów wysokości, można dostać się na jej szczyt windą, skąd roztacza się piękna panorama miasta i portu. 

Maritima Centrum
- centrum morskie, największe muzeum statków na świecie, na zwiedzających czeka wiele atrakcji, można tu zobaczyć między innymi okręt podwodny, niszczyciela i latarniowca. 

Ostra Nordstan - Największe centrum handlowe w północnej europie kusi turystów mnóstwem sklepów, butików i restauracji. W pobliżu centrum znajduje się kilka zabytkowych obiektów, które warto zobaczyć np. Radhuset - ratusz z XVII w., Stadshuset - dawna zbrojownia z XVII w., Borshuset - giełda z XIX w. 

Rohsska Museet
- Muzeum sztuki stosowanej i rzemiosła, zwiedzający mogą obejrzeć ciekawe eksponaty np. meble, wyroby ze szkła, srebro i porcelanę. Swoje apetyty mogą zaspokoić w kawiarni oraz w sklepie. 

Konstmuseet
- Muzeum sztuki, gdzie zwiedzający mogą zapoznać się ze zbiorami sztuki skandynawskiej. Kolekcja obejmuje dzieła: np. Muncha, Rembrandta i Pissarra. Skansen Kronan - Muzeum wojska urządzone w XVII w. fortecy. Z wałów obronnych można podziwiać piękną panoramę miasta. 

Nya Alvsborgs Fastning
- XVII-wieczna twierdza wybudowana u ujścia rzeki Gota do XVII w. broniła miasta przed atakami Duńczyków. W XIV w. mieściło się w niej więzienie. Dziś odbywają się w twierdzy spotkania i bankiety, w kaplicy udzielane są śluby. Uwaga: Jedynym środkiem transportu, umożliwiającym dotarcie do twierdzy jest łódź. 

Gamla Ullevi
- stadion najlepszej szwedzkiej drużyny piłkarskiej IFK Goteborg. Stadion znajduje się kilkaset metrów na południowy wschód od dworca centralnego. 

Lisebergs Nojespark
- park rozrywki oferuje turystom m.in. przejażdżki kolejką górską, koncerty i występy szwedzkich artystów oraz bogaty wybór restauracji. W parku można poznać zielonego królika, który jest jego maskotką. 
© TwojaSkandynawia.pl 2013            tel: 58 306 24 44            e-mail: biuro@twojaskandynawia.pl