SZTOKHOLM

Previous

Sztokholm - stolica Szwecji, położona na czternastu wyspach. Sztokholm to jedno z najbardziej popularnych wśród turystów miasto półwyspu Skandynawskiego. Powierzchnię 377 km kw. zamieszkuje 1,25 mln ludzi (14% ludności kraju).

sztokholm 3 med

Miasto usytuowane jest w środkowej części wschodniego wybrzeża półwyspu Skandynawskiego, od zachodu styka się z jeziorem Mälaren, zaś od wschodu oblewane jest słonymi wodami Bałtyku.

Początki miasta sięgają roku 1252, kiedy to walory tych terenów zostały docenione przez księcia Birger. Sztokholm szybko rozwinął się dzięki znajdującym się w pobliżu kopalniom żelaza.

Pogoda i klimat
Centralną część Szwecji, w której leży Sztokholm obejmuje strefa klimatów umiarkowanych chłodnych. Klimat ten cechuje się dużą zmiennością stanów pogody, w zależności od napływających mas powietrza. Ciepły Prąd Północnoatlantycki powoduje iż klimat Szwecji jest dużo łagodniejszy niż w innych częściach świata położonych na podobnych szerokościach geograficznych.

Średnia temperatura w Styczniu waha się w granicach od -5°C do -1°C, średnia opadów wynosi w tym miesiącu 39mm. W Lipcu średnie temperatury kształtują się na poziomie od 13°C do 22°C, na 1m kw. spada około 72mm deszczu.

Kiedy jechać
Sztokholm najlepiej odwiedzać w okresie od Maja do Września. W tym czasie pogoda jest najkorzystniejsza, a w mieście odbywają się liczne koncerty, festiwale i imprezy. Musimy się jednak liczyć z tym iż koszty dojazdu, noclegów i jedzenia mogą wtedy znacząco wzrosnąć.


Język
Język szwedzki jest zaliczany do północnej grupy języków germańskich. Jest on blisko spokrewniony z językami duńskim i norweskim. Tak, więc Norwedzy i Duńczycy potrafią się nim w pewnym stopniu posługiwać (podobnie jak dzieje się to w przypadku języków polskiego, czeskiego i słowackiego).

Wielu Szwedów (zwłaszcza młodych) cechuje dobra znajomość języka angielskiego. Jeśli, więc posługujemy się tym językiem, z wzajemnym porozumiewaniem nie powinno być problemów. Przed podróżą warto jednak zaopatrzyć się w rozmówki szwedzkie.

Podstawowe zwroty

God dag - Dzień dobry
Tack - Dziękuję
Hej daa - Do wiedzenia
Talar ni engelska? - Czy mówisz po angielsku?
Jag ber om ursäkt - Przepraszam
Jog förstaar inte - Nie rozumiem

Ludzie
Szwedzi podobnie jak inne ludy półwyspu Skandynawskiego są na ogół ludźmi bardzo życzliwymi. Liczne międzynarodowe ankiety pokazały także iż naród ten zalicza się do najbardziej szczęśliwych na świecie. Z pewnością zadecydowały o tym wysoki poziom życia społecznego, zamożność, czyste środowisko oraz stabilna od wieków sytuacja geopolityczna.

Około 12% mieszkańców nie urodziło się w Szwecji. Największą mniejszością narodową są Finowie. Na terenie Szwecji mieszkają także Irakijczycy, Niemcy, Duńczycy, Norwegowie, Turkowie i Polacy.

Bezpieczeństwo
Szwecja jest krajem dość bezpiecznym, należy jednak zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa - zwłaszcza w Sztokholmie i w większych miastach.

Największym problemem policji są napady, przestępstwa na tle rasowym oraz przestępstwa gospodarcze. Korupcja, włamania, kradzieże samochodów i przestępstwa narkotykowe należą do rzadkości.

Stockholm Card
Planując zwiedzanie miasta warto wziąć pod uwagę zakup karty Stockholm Card, która uprawnia posiadacza do odwiedzenia 75 najpopularniejszych muzeów i atrakcji miasta oraz korzystania z miejskich środków transportu bez limitu.

Stare Miasto 
Sztokholmska starówka - Gamla Stan - choć stosunkowo niewielka, jest miejscem pełnym uroku, tętniącym dniem i nocą życiem, w którym już gdzieś za rogiem można znaleźć przytulne miejsce na chwilę wytchnienia. 
Początki Starówki sięgają XIII wieku, co widać po niesłychanie wąskich pasażach i zaułkach, z których najwęższy ma jedynie 90 cm szerokości. W rejonie Starówki leży m.in. katedra, w której wyróżnia się złocona rzeźba św. Jerzego walczącego ze smokiem oraz Pałac Królewski. Stortorget – duży rynek – otoczony jest mieszczańskimi kamienicami, stoi tu także dawny budynek giełdy. Na rynku, podczas tzw. Krwawej Rzezi w 1520 r. ścięto na rozkaz króla Krystiana II 82 szlacheckich głów. Efektem była rewolta oraz wojna domowa, która zakończyła się wycofaniem się Szwecji z unii Danią i Norwegią. Drynku przylega gmach giełdy - Bosen. To właśnie w tym budynku odbywają się spotkania Akademii Szwedzkiej, która co roku decyduje o przyznaniu literackiej Nagrody Nobla. 

Storkyrkan - katedra jest najstarszą gotycką budowlą na Starym Mieście. Do dziś zachowały się fragmenty z XII w. Katedra jest miejscem uroczystości i koronacji królewskich. Wnętrze zachwyca wysokimi sklepieniami łukowymi oraz wspaniałymi organami (koncertów można wysłuchać w każdą sobotę w porze lunchu). Uwagę przykuwa między innymi rzeźba Św. Jerzego walczącego ze smokiem pochodząca z XV w., XVII wieczne kandelabry, oraz płyta upamiętniająca trzy pokolenia rodu Tessinów (sławny ród Sztokholmczyków). 

Pałac Królewski (Kungliga slottet) Ta barokowa budowla mieści na siedmiu kondygnacjach 608 pokoi i komnat, bogato urządzonych w stylu barokowym i rokoko. Pałac jest obecnie oficjalną rezydencją i miejscem pracy króla Karola Gustawa III, jednocześnie udostępnia się go zwiedzającym, co jest w takich przypadkach rzeczą rzadką. Zwiedzanie Muzeum Pałacowego - bogato urządzonych Apartamentów, Skarbca z klejnotami królewskimi oraz Muzeum Zamku Tre Kronor bywa więc czasem utrudnione podczas np. wizyt państwowych czy innych uroczystości. Zbiór Antyków Gustawa II Adolfa - głównie rzeźb antycznych - otwarty jest jedynie latem. W Zbrojowni w podziemiach pałacu można zobaczyć bogaty zbiór zbroi, ubiorów z epoki oraz karet i powozów. 

Zmiana warty i uroczysty przemarsz straży królewskiej pod pałacem odbywa się codziennie o godz. 12:00; w zimie uroczysta parada warty z udziałem orkiestry ma jedynie miejsce w środy i soboty o godz. 12.15 oraz w niedziele o 13.15. Od kwietnia, przez całe lato, pod pałacem można zobaczyć w tym czasie także uroczystą paradę konną

Riddarholmen - Wyspa Magnatów. Zwiedzając zakątki Starego Miasta warto odwiedzić także Riddarhuser - Dom Magnatów, dawniej miejsce obrad parlamentu. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj główna komnata pamiętająca historyczne narady szwedzkich władców. Na wyspie znajduje się jeszcze jedno niezwykle ważne i otoczone czcią miejsce Ridderholms Kyrkon - kościół franciszkański, który kryje w swych murach ciała prawie wszystkich władców Szwecji.

Medeltidsmuseum - Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu jest ważnym punktem wędrówki po Starym Mieście dla każdego, kto chce cofnąć się i poczuć klimat epoki średniowiecza. Muzeum oferuje liczne skarby odkryte podczas wykopalisk, pozostałości obwarowań oraz starą zabytkową szubienicę. 

Stadsmuseet - Muzeum Miejskie jest kolejnym miejscem na starym mieście gdzie zadbano o kultywowanie przeszłości. Eksponaty zebrane w muzeum odtwarzają historię Sztokholmu od czasów średniowiecza po XX wiek. Na szczególną uwagę zasługuje zbiór fotografii ilustrujący oblicze miasta z ubiegłego stulecia. 

Ratusz miejski, a w nim miedzy innymi słynna Złota Sala, gdzie odbywają się bankiety po wręczeniu Nagrody Nobla. Jej ściany o powierzchni 1400 metrów kwadratowych wyłożone są dziewiętnastoma milionami złotych płytek skomponowanych w olśniewające mozaiki. 

Moderna Museet - Muzeum Sztuki Współczesnej, znajduje się między Starym Miastem a wyspą Djurgarden. Muzeum prezentuje jedną z lepszych kolekcji XX w. dzieł sztuki np. prace Salwadora Dalego, Pabla Picassa i Rene Magritte'a. Odwiedzając wyspę można też podziwiać piękną panoramę miasta z tarasu widokowego.

Muzeum Statku Vasa muzeum największego szwedzkiego, okrętu wojennego z XVII w. Wybudowany podczas wojny polsko-szwedzkiej, zatonął jednak kilkanaście minut po wyruszeniu w swój pierwszy rejs nie wypłynąwszy nawet dobrze z portu.  Statek odnaleziono i wydobyto w latach 50-ych XX w. Został zrekonstruowany i ustawiony w specjalnie z tej okazji wybudowanej hali oraz udostępniony zwiedzającym.  

W Sztokholmie na
wyspie Djurgarden znajduje się również najstarszy w Europie skansen. Liczy sobie już 150 lat, a zgromadzono w nim budowle charakterystyczne dla każdego regionu kraju. W Skansenie mieści się też nietypowe zoo: ludzie wchodzą do środka budynku, po którym hasają sobie małpki, latają ptaki, albo wiszą leniwce. Co ciekawe - skansen żyje swoim życiem. Nie prezentuje się obiektów jedynie w postaci czterech ścian. Wszędzie coś się dzieje: w piekarni pieką ciastka i pieczywo - można wejść na zaplecze a na koniec kupić świeży bochenek chleba. Jest nawet mała huta szkła - ozdoba taka będzie na pewno cenną (również wymiernie) pamiątką.

Junibacken - znajdujące się również na wyspie Djurgarden muzeum poświęcone twórczości Astrid Lindgren i jest niewątpliwe atrakcją dla najmłodszych. W podróż do świata bajek zabiera dzieci elektryczny pociąg, z okien którego podziwiają sceny znane z książek. Wyprawa obfituje w niesamowite widoki ruchomych postaci. Wszystkiego dopełnia oświetlenie i efekty dźwiękowe. Każdy uczestnik wyprawy może też wdrapać się na Czerwcowe Wzgórze (Junibacken), pograć w gry komputerowe, lub odwiedzić księgarnie i sklep z zabawkami. Jednym słowem Junibacken to raj dla milusińskich. 

Gröna Lund to lunapark Sztokholmu od 1883 roku. Przepiękne, zapierające dech w piersiach widoki z najwyższej wieży do swobodnego upadku w Europie: 80 metrów swobodnie spadającą windą! Nie przegap zatrważającej kolejki górskiej i katapulty. Jest tam też wiele atrakcji dla małych dzieci. © TwojaSkandynawia.pl 2013            tel: 58 306 24 44            e-mail: biuro@twojaskandynawia.pl