ÅLESUND

Miasto portowe, położone na zachodnim wybrzeżu Norwegii, nad Störfjordem, położone na półwyspie i kilku wyspach co czyni je dogodnym portem. Miasto Ålesund słynie z architektury w stylu Art Nouveau, wybudowane na nowo po pożarze z początków XX w.

Będąc w tym mieście koniecznie trzeba znaleźć czas na spacer ulicami miasta, wzdłuż jego secesyjnych budynków. 

Warto również zajrzeć do Narodowego Centrum Art Nouveau, gdzie można bliżej zapoznać się z wyjątkowym stylem miasta. Muzeum to jest również doskonałym miejscem dokumentującym historię Ålesund oraz świetnym punktem informacyjnym, który przygotuje odwiedzających do dalszego zwiedzenia m.in. góry Aksla, z której roztacza się widok na przepiękną panoramę miasta i okoliczne wyspy.

Aby wejść na górę Aksla trzeba pokonać 418 schodów, alternatywna droga prowadzi wytyczoną ścieżką spacerową. Osoby nie lubiące wspinaczki mogą wybrać przejażdżkę mini pociągiem bytoget, który odjeżdża z placu Dronning Sonjas Plass (cztery razy dziennie w lecie). 

Będąc w Ålesund trzeba wybrać się również do Parku Oceanu Atlantyckiego (Atlanterhavsparken) który jest największym akwarium w Norwegii, ukazującym podwodne życie.

www.visitnorway.com

Alesund

Widok ma miasto z punktu widokowego Aksla

Alesund 2

Wypłynięcie statku z portu

Alesund 1

Ostatni rzut okiem na miasto ze statku

alesund norway


WYCIECZKI DO ÅLESUND
© TwojaSkandynawia.pl 2013            tel: 58 306 24 44            e-mail: biuro@twojaskandynawia.pl