NORDKAPP

Next

Nazwę Przylądek Północny nadał temu urwisku o wysokości 307 m angielski odkrywca Richard Chancellor w 1553 roku, płynący wówczas wzdłuż norweskiego wybrzeża w poszukiwaniu tzw. przejścia północno-wschodniego, mającego prowadzić od Atlantyku do Oceanu Spokojnego. Jego odkrycia zwróciły uwagę żeglarzy, ale dopiero 300 lat później, w 1879 r. Szwed Nils Nordenskjoeld pokonał przejście północne. 

Nordkapp

Nordkapp - Przylądek Północny

Obecnie przybywa na tą wystającą z morza skałę 200.000 ludzi rocznie. Dla nich został zbudowany potężny kompleks Ośrodka Przylądka Północnego, w którym mieści się dosłownie wszystko, co turystom do szczęścia potrzebne. Na punkcie widokowym za budynkiem Ośrodka stoi też duży metalowy globus, który obraca się podczas silnego wiatru. Ustawiony tutaj w 1978 r. szybko stał się symbolem Nordkappu.

Największe wrażenie robi widok morza i nieba, podziwianego o północy podczas białych nocy. W czasie bezchmurnej pogody nisko stojące słońce potrafi ostro razić w oczy. Tę wspaniałą panoramę można też oglądać z podziemnej przeszklonej galerii, do której dochodzi się długim tunelem łączącym główny budynek z mieszczącym się na jego końcu barem. W tunelu znajduje się muzeum tajlandzkie otwarte w 1989 r., aby uczcić w ten sposób króla Syjamu (obecnie Tajlandii) Chulalongkorn, który przybył tu z wizytą w 1907 r. 

Jeśli ma się jakieś doświadczenie w wędrowaniu po trudnym terenie to można udać się na rzeczywisty kraniec Europy - cypel Knivskjellodden, który leży ok. 1,5 km lub 8 sekund (szerokość geograficzna Przylądka to 71o 10' 21'') dalej na północ niż Nordkapp. Dochodzi się do niego ścieżką odchodzącą od głównej drogi. Wyprawa ta zajmuje ok. 3-4 godzin w jedną stronę.

Aby dostać się na wyspę Mageroeya, na której leży Przylądek Północny trzeba płynąć promem do portu Honningsvag lub tunelem podmorskim. Latem kursuje specjalny autobus, który zawozi pasażerów na przylądek i z powrotem. Zimą dotarcie na północ nie jest łatwe, bo droga jest zamknięta mniej więcej od listopada do maja, a prom turystyczny nie kursuje od połowy sierpnia do połowy maja. Można wtedy wynająć skutery śnieżne.  



© TwojaSkandynawia.pl 2013            tel: 58 306 24 44            e-mail: biuro@twojaskandynawia.pl