Dźwięki Północy 14-17.07.2016 Gdańsk

Festiwal „Dźwięki Północy” jest wydarzeniem mającym swoje stałe miejsce w kulturalnym kalendarzu Gdańska oraz na folkowej mapie Polski. Prezentuje najwybitniejszych artystów, reprezentantów muzyki tworzonej z inspiracji folklorem basenu Morza Bałtyckiego, niezwykle różnorodnej stylistycznie, a zarazem jednoznacznie określającej poszczególne idiomy kulturowe. Renesans muzyki ludowej w jej obecnej, folkowej postaci wiąże się wszak z potrzebą odnajdywania własnych korzeni, ożywienia źródeł i utrwalenia lokalnej, narodowej odrębności. Północny wątek Festiwalu, niespotykany w formule innych wydarzeń w Polsce sprawia, że ma on swój oryginalny klimat, doceniany zarówno przez widzów, jak i samych artystów.

Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej imprezy jest Kimmo Pohjonen – fiński akordeonista i eksperymentator, który promując w Gdańsku swój najnowszy album pt. „Sensitive skin” wystąpi w towarzystwie córek – Inki i Saany.

W programie również wyjątkowi artyści z zagranicy; część z nich wystąpi w Gdańsku (i w Polsce) po raz pierwszy – tak jak Aallotar, Valkyrien allstars czy Helene Blum & Harald Haugaard Band. Inni to „starzy znajomi”, których pamiętamy z poprzednich edycji Festiwalu: Torgeir Vassvik zaprezentuje nowatorskie połączenie techniki śpiewu joik z muzyką współczesną, a Hal Parfitt-Murray powróci z nowym projektem, duńsko-szwedzkim zespołem Basco.

Cieszy też niezwykle silna polska reprezentacja – Kapela Maliszów, Dagadana oraz Vołosi – to zespoły odnoszące fantastyczne sukcesy nie tylko w kraju, ale i zagranicą – płyty znakomicie przyjęte zarówno przez publiczność jak i krytyków oraz szereg udanych koncertów w Polsce i całej Europie. 

W programie Festiwalu, oprócz koncertów, tradycyjnie znajdą się też wydarzenia dodatkowe – warsztaty tańca, śpiewu oraz rękodzieła; potańcówki i zabawy taneczne z muzyką graną na żywo; pokazy filmów i wiele innych atrakcji.

Więcej informacji na stronie:

http://dzwiekipolnocy.pl/

noc tanca fot. piotr poloczanski 25
© TwojaSkandynawia.pl 2013            tel: 58 306 24 44            e-mail: biuro@twojaskandynawia.pl