KIRUNA

Kiruna - miasto w północnej Szwecji w regionie Norrbotten, w gminie Kiruna (największe w krainie Laponii) ok. 18 tys. mieszkańców. Miasto to leży na brzegu jeziora Luossararvi. W mieście znajduje się Kiruna kyrka drewniany kościół, wzorowany na lapońskim namiocie.  Część malowideł we wnętrzu świątyni zostało stworzonych przez księcia Eugena. Pod ziemią znajduje się muzeum kopalni. Latem organizowane są wycieczki autokarowe przejeżdżające przez podziemna część nieczynnych kopalni. W nieużywanych już podziemnych chodnikach hoduje się grzyby shiitate. 

Radhus (ratusz) to okazała metalowa kolumna ze skomplikowaną kratownica, tarcza zegara oraz szeregiem głośno bijących w południe dzwonów. Wewnątrz znajduje się kolekcja sztuki i wystawa rękodzielnictwa Lapończyków.

W mieście istnieje również Instytut Geofizyczny. Naukowcy pracujący w nim zajmują się badaniem zorzy polarnych. 

icehotel

Ice Hotel

W niewielkiej miejscowości Jukkasjärvi, niedaleko Kiruny znajduje się IceHotel zbudowany z bloków lodu z pobliskiej rzeki Torne oraz tysięcy ton śniegu. Z krystalicznego lodu jest recepcja, kolumny podtrzymujące dach, szerokie łoża, obramowania drzwi i prześwitujące lodowe tafle imitujące okna, oraz lodowy bar "Absolut". Wieczorem w śnieżnym amfiteatrze można obejrzeć film na lodowym ekranie z seledynową zorzą polarną nad głową albo wysłuchać koncertu zespołu "Absolut Below Zero Band", który na lodowych instrumentach - bębnach, cymbałach i fletach rzeczywiście gra w temperaturze do minus 15 stopni C. Zimą, gdy temperatura powietrza na dworze spada poniżej - 30 stopni Celsjusza, wewnątrz Icehotelu panuje temperatura około - 5. Przed snem, goście odwiedzają lodowy bar, gdzie rozgrzewają się drinkami serwowanymi w szklankach z lodu, siedząc na lodowych ławach, przykrytych skórami reniferów, przy stołach z prześwitującego lodu. W przestronnych korytarzach urządzono galerie lodowych rzeźb, a przed snem można pomodlić się w lodowej kaplicy, gdzie czasami odbywają się śluby, a nawet chrzciny!  Śpi się w ciepłych śpiworach (przetestowanych przez szwedzką armię), na lodowych łóżkach przykrytych skórami reniferów.  
© TwojaSkandynawia.pl 2013            tel: 58 306 24 44            e-mail: biuro@twojaskandynawia.pl