KOTKA

To fińskie miasto jest jednym z nadmorskich portów wschodniego Bałtyku, położonym na dwóch wyspach u ujścia rzeki Kymi do Zatoki Fińskiej. Prawa miejskie otrzymało w 1878 r., obecnie liczba jego mieszkańców wynosi 54 622. Wizytówką Kotki jest piękna wyspa Haapasaari. Razem z Tallinnem oraz St. Petersburgiem, Kotka tworzy trójkąt miast. W języku fińskim Kotka oznacza orła. 

Kotka rozwijała się w XIX wieku jako rezultat imigracji porównywalnej do gorączki złota. Powodem, dla którego tereny dzisiejszego miasta wydawały się tak atrakcyjne dla osadników był przemysł drzewny rozwijający się bardzo szybko dzięki doskonałym warunkom do zakładania tartaków. Chociaż Kotka jest młodym miastem, jej dziedzictwo historyczne sięga czasów wikingów. Po wojennych bombardowaniach jedynymi ocalałymi zabytkami są XVIII – wieczna prawosławna cerkiew Nicolai oraz cesarski domek rybacki Longinkoski w którym odpoczywał car Aleksander III podczas swoich podróży. 

Obecnie Kotka jest największym portem eksportowym kraju. Podstawą ekonomiczną miasta jest obróbka drewna, przemysł spożywczy, metalowy, szklany oraz stoczniowy.

Na wyspie Mussalo, 5 km od centrum miasta znajduje się Park Przemysłowy.


© TwojaSkandynawia.pl 2013            tel: 58 306 24 44            e-mail: biuro@twojaskandynawia.pl